کابین دوش حمام

راهنما خرید کابین دوش حمام

کابین دوش حمام از خیس شدن کف حمام ها پیشگیری می کند و به قشنگتر شدن دکوراسیون حمام شما کمک می کند. افزون بر این استفاده پارتیشن کابین دوش و سونا، مانع رسوب و زنگ زدگی بقیه لوازم موجود در حمام جلوگیری خواهد شد. در حمام هایی که فضای کمتری دارند وجود پارتیشن ضروری می باشد چون آب، شاید بقیه وسایل حمام و سرویس بهداشتی را خیس نماید که از جهت بهداشتی سبب به وجود آمدن آلودگی خواهد شد.

همه ما آدم ها تایم زیادی را به شست‌ و شو و پاکیزگی تن و بدن خود اختصاص خواهیم داد. بدین جهت حمام یکی از فضاهای با اهمیت در هر خانه‌ای میباشد و کارکرد درست آن، به اندازه آشپزخانه و یا اتاق خواب مهم میباشد. اکنون به جهت وجود داشتن ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها با واحد‌های با متراژ پایین حمام‌ها هم کوچک شده‌اند. به گونه ای که آن طور که باید نمی‌توانند پاسخگوی کاربران خود شوند و همین طور از نظر دیداری قشنگی ویژه ای ندارند. نکته‌ مهم دیگری که بایستی به آن اشاره نمود رطوبت موجود در حمام می باشد که سبب خرابی مصالح و یا لک‌دار و کثیف شدن آن‌ها و یا جمع شدن قارچ‌ و جرم در فضا خواهد شد. مصالح بسیاری در بازار هسند که در هرکدام تلاش شده مقاومت در مقابل رطوبت و آلودگی‌ها بالا برود. ولی اما در نتیجه هرکدام تا مقداری توانسته‌اند در دستیابی به هدف خود موفق گردند. پس متخصصان با بررسی نیازهای موجود بازار و کمبودها و ضعف‌های حمام‌ها و مصالح مورد استفاده در آن تلاش در طراحی و تولید نوعی از حمام کردند که پاسخگوی کاملی به همه این نیازها شود. کابین دوش محصولی میباشد که متخصصان برای این نیازها ارایه داده اند.

کابین دوش یا کابین حمام چیست؟

کابین دوش یا کابین حمام (پارتیشن حمام) دارای انواع مختلفی میباشد که در حقیقت اتاقکی میباشد شیشه‌ای که در مدل ساده‌ی آن مستطیلی شکل می باشد و فقط دارای دوش است. ولی در مدل‌های پیشرفته‌تر دارای امکاناتی مانند دوش دستی، سیستم نمایش و کنترل دما، رادیو، تلفن، LCD نمایشی، ماساژور پا، سیستم‌های جکوزی، سونا، سیستم تهویه و سیستم نورپردازی LED سقفی و کناری میباشد.

کابین‌ دوش‌ها توسعه یافته تر به نسبت نوع ساده فضای کمتری می گیرند و قشنگی و تنوع بیشتری دارند و امکانات متفاوتی را با توجه به هزینه‌ای که پرداخت کرده اید در اختیارتان قرار خواهند داد. نوع دیگری از کابین دوش‌ها کابین‌های دست‌ساز می باشند. روش نصب کردن این کابین‌ها به این صورت می باشد که در برابر بخشی فرو رفته از فضا یک پانل یا در نصب می‌کنند و به این طریق یک کابینت حمام ایجاد می‌شود که گرما و بخار و آب را در خود نگاه‌ می‌دارد در این نوع کابین دوش دو سمت کابین را دیوار می‌پوشاند.

تولید کابین دوش

جهت تولید کابین دوش از شیشه‌های سخت و ایمن مانند شیشه‌های سکوریت یا پلکسی گلاس که ایمن‌تر و محکم‌تر می باشند استفاده خواهد شد. قطر این دیواره‌های شیشه‌ای ما بین ۵ تا ۱۰ میلی‌متر میباشد. هر مقدار که قطر دیواره‌ها بیشتر شود ایمنی آن ها بالاتر است و افزون بر گرمای حمام را بیشتر در خود نگاه می‌دارد. سازندگان این کابین‌ها برای اینکه مشتری‌ها حق انتخاب طرح مناسب و مورد علاقه‌ی خود را داشته باشند دیواره‌های شیشه‌ای پلکسی گلاس را به دو صورت ساده و مشجر در بازار عرضه کرده‌اند که از نوع مشجر آن علاوه بر طرح‌های قشنگی که دارد می‌توان در فضاهایی که مقصود جداسازی حمام از سرویس بهداشتی است استفاده کرد. همچنین می‌توان بر روی شیشه‌های سکوریت انواع طرح‌های سندپلاست را اجرا نمود و بدین شکل کابین حمام خود را به طرح و رنگ‌های زیبای خود آراست. شیشه‌هایی که دارای قاب می باشند دارای دوام بیشتری می باشند و کمتر در معرض خطر هستند. قاب‌های شیشه‌ها هم انواع مختلفی دارند که برترین آن‌ها قاب‌های آلومینیومی می باشند که در ضخامت‌های مختلفی تولید خواهند شد. قاب‌های با ضخامت بیشتر قدرت حمایتی بیشتری دارند. از انواع دیگر این قاب‌ها نوع کرومی و پلاستیک فشرده می باشد. هر مقدار که قاب‌های آلومینیومی و استیل خاصیت ضد آب، ضد خش شدن را دارند و در برابر اکسید شدن مقاوم هستند به همین علت مطمئنا انتخاب بهتری نسبت به انواع دیگر قاب‌های کابین دوش می باشند.

درهای کابین دوش‌ها اغلب به صورت کشویی و یا تاشو می باشند چون فضای کمتری را می گیرند ولی با توجه به درخواست مشتری درهای محوری و لولایی نیز تولید می‌شود که این درها برای خانه‌هایی که فضای مناسب جهت باز و بسته شدن در دارند می‌تواند مناسب باشد.

دیگر لوازم موجود در کابین دوش‌ها سینی فضای دوش میباشد که اغلب از جنس سنگ‌های یک تکه یا اکریلیک ساخته می‌شوند. وظیفه‌ی این سینی‌ که دقیقا زیر دوش نصب می‌شود این است که از خروج آب از محوطه مخصوص دوش جلوگیری کند و همچنین موجب آب‌بندی و مکش آب خوب می‌شود. این سینی‌ها نیز دارای ابعاد و اندازه‌های مختلفی هستند که هرچه عمقش بیشتر باشد عملکرد بهتری هم خواهد داشت. خاصیت دیگر سینی فضای زیر دوش صرفه‌جویی در مصرف آب و جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب است. نوع اکریلیک این سینی‌ها با مدل‌ها و کیفیت‌های متنوعی در بازار موجود است. هرچه خلوص ماده‌ی به کار رفته در آن‌ها بیشتر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار خواهند بود.

نکات کابین دوش

در صورتی که تمایل به تهیه کابین دوش برای منزل خود دارید پیشنهاد می شود قبل از خرید به نکات زیر دقت نمایید:

به قاب کابین دوش دقت کنید. گاهی به نظر این قاب‌ها آلومینیومی هستند ولی در حقیقت از جنس پلاستیک فشرده می باشند که به رنگ نقره‌ای در آمده و یا روکش آلومینیومی دارند. این قاب‌ها که قیمت پایین‌تری هم دارد دارای کیفیت خوبی نیستند.
کیفیت آلومینیوم استفاده شده در قاب‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد. در برخی از کارخانه‌ها از آلومینیوم‌های بازیافت شده و یا کامپوزیت آلومینیوم به جای جنس مرغوب آن استفاده می‌شود هدف آنها کاهش هزینه‌ها و قیمت محصول است. قطعا این مدل قاب‌ها کیفیت پایینتری از جنس مرغوب خود دارند.
هنگام نصب سینی دوش بهتر است در نحوه‌ نصب آن بسیار دقیق عمل کنید چون با کمترین اشتباه زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرد نشتی می‌دهد. جهت نصب سینی دوش بهتر است از یک متخصص دریافت کنید.
در هنگام خرید سینی دوش نوعی را انتخاب کنید که لغزنده نباشد تا خطرات افتادن و دیگر مشکلات در زمان حمام کردن پیش نیاید.
سینی‌های اکریلیکی با رنگ سفید خیلی روشن و برلیانی اغلب کیفیت خوبی ندارند پس زمان خرید به این نکته توجه کنید که نوع کدرتر آن را تهیه نمایید.

منبع: شیشه بالکن جهان نما