طراحی و ساخت آلاچیق های مدرن

همان گونه که تمام ما اطلاع داریم هدف ما از داشتن آلاچیق، داشتن جا و سرپناهی جهت ارتباط ما با طبیعت میباشد. تمام ما از این که ساعاتی را در فضای سبز و در دل طبیعت بگذرانیم لذت می بریم. البته شادتر می شویم که بتوانیم چنین فضایی را در حیاط منزل و یا آپارتمان خود داشته باشیم. در این زمان ها دارا بودن آلاچیق و سایه بانی که بتواند ما را از تابش مستقیم نور خورشید و یا بارش باران و برف در حفظ کند ضروری به نظر خواهد رسید. با این شرایط هر گاه که بخواهیم با هر وضعیت آب و هوایی می توانیم از فضای سبز لذت ببریم.

جهت طراحی آلاچیق های مدرن می توانید با مجموعه جهان نما در تماس باشید.

آلاچیق های مدرن دارای طرح های بسیار متنوع

آلاچیق های مدرن برعکس مدل های قدیمی، دارای طرح های بسیار متنوع، انتزاعی، کاربردی و بسیار ویژه هستند. ممکن است بتوان عمده دلیل این تنوع موجود را استفاده از متریال های مختلف و یا ترکیب متریال های مختلف در نظر گرفت. در نهایت این تنوع، می توان آلاچیق هایی منطبق تر با هر فضای باز و محیط بیرونی طراحی نمود.

متریال های ساخت آلاچیق

در عصر امروزی از متریال های زیادی برای ساخت آلاچیق های مدرن استفاده شده است که یکی از این ها، سقف های پارچه ای و یا سازه های پارچه ای می باشد. پارچه به کار رفته در تولید این محصول مشخصات مثبت و خاصی به آن داده است. از این ویژگی ها می شود به کاهش محسوس وزن محصول تولید شده، امکان کنترل نور وارده، انعطاف بسیار زیادتر در طراحی و ساختار معماری و امکان خودکار و نیمه خودکار کردن حرکت دیواره ها و سقف اشاره نمود.

از جمله دیگر متریال های مهم در مدل های امروزی این محصول، شیشه های نشکن میباشند. بکار گیری شیشه افزون بر به وجود آوردن فضا سازی و ایجاد سرپناه در برابر باد و باران، دید محیطی را به حداکثر می رساند و تجربه ای خاصی برای افراد حاضر در آلاچیق ایجاد خواهد نمود.

فلز از جمله مواد پرکاربرد دیگر در انواع امروزی محصول مورد نظر می باشد. امکان فرم دهی بالا، اتصالات مختلف، مقاومت و طول عمر بالا، ترکیب با بقیه متریال ها و تنوع بالای طرح های قابل اجرا با این متریال، فلز را به یکی از معروفترین و پرکاربرد ترین مواد تبدیل کرده است. همچنین، مجاورت و ترکیب فلز با گیاهان سبز محیط اطراف، نمایی بسیار زیبا و دلنواز ایجاد می کند. مصالح دیگری مانند مواد بازیافتی چوبی کامپوزیتی، حصیر و موارد دیگر نیز وجود دارند که از آن ها برای دیواره و یا سقف آلاچیق ها استفاده میگردد.
تنوع طراحی های آلاچیق مدرن، یکی دیگر از مواردی است که سبب برتری سبک محصول مذکور نسبت به نمونه قدیمی آن می شود. طرح های آلاچیق های امروزی می توانتد خیلی ساده و مینیمال، منطبق و یا برگرفته از طرح های هندسی و یا کاملا انتزاعی و ویژه باشند.

مهمترین نکات در ساخت آلاچیق چیست؟

 1. در صورتی که فرد بخواهد در بعضی از فصول از آلاچیق به صورت باز و در بعضی دیگر به شکل محصور استفاده کند، دیوار های آکاردئونی برای آلاچیق او بهتر هستند.
 2. جهت صرفه جویی در هزینه ساخت بایستی تعداد اضلاع را در نظر گرفت، آلاچیق های چند ضلعی در مقایسه با چهار ضلعی و دایره هزینه بردارتر خواهند بود.
 3. در صورتی که فرد آلاچیقی با دید کامل ولی محصور می خواهد، دیوار های شیشه ای انتخاب مناسب او خواهند بود.
 4. در صورتی که آلاچیق فلزی انتخاب کردید توجه به رنگ آمیزی هرچند وقت یکبار آن را برای عدم زنگ زدگی جدی بگیرید.
 5. در صورتی که تمایل دارید آلاچیق شما متحرک باشد، این نکته را در محل کف سازی آن انجام دهید تا قابلیت جابه جایی داشته باشد.

مزایای استفاده از چوب در طراحی آلاچیق

 1. مقایسه نسبت وزن به قدرت: چوب نسبت به تیرهای بتنی و فولاد سبک تر بوده ولی در مقابل قدرت مشابهی داراست.
 2. زیبایی ظاهری ( اغلب زمانی که حرف از آلاچیق ها به میان می آید، نوع چوبی آن در ذهن بیشتر افراد متبادر می شود، و این به دلیل قشنگتر بودن آن میباشد.
 3. مقاومت در مقابل آتش: چوب به نسبت تیرهای بتنی فشرده و فولاد مقاومت بیشتری دارد و دیرتر هم شکسته می شود ( در صورتی که چوب در معرض آتش واقع شود، سطح رویی اش می سوزد و همین لایه نازک میباشدکه خاکستر چوب را مقاوم در برابر آتش می کند).
 4. با محیط زیست سازگار است: از آنجا که چوب عنصری اصالتا طبیعی بوده، در صورت بلا استفاده شدن و خرابی آلاچیق، خطری محیط زیست را تهدید نخواهد نمود.
  جهت طراحی نما آلاچیق می توانید به شرکت جهان نما بالکن مراجعه نمایید.