شیشه سکوریت که به آن شیشه نشکن نیز می‌گویند، یکی دیگر از محصولات دُرجام است که مورد استفاده‌ی بسیاری از کارفرمایان این مجموعه می‌باشد. همانطور که از اسمش پیداست به‌منظور ایمنی هرچه بیشتر شیشه‌ های تعبیه شده در مکان‌های مختلف مورد استفاده است.

مقاومت این محصول در برابر  ضربه باعث می‌شود که حتا با وجود ضربه‌های شدید، نهایتا به قطعات بسیار کوچکی تبدیل می‌شود که خطرات ناشی از شکستگی شیشه را رفع می‌کند.

امنیت شیشه سکوریت باعث کاربرد بسیار بالای آن در اماکن و صنایع مختلف شده است.

شیشه سکوریت چگونه تولید می‌شود

روند تولید

مرحله حرارت دهی: تولید این محصول با حرارت‌دهی به شیشه در کوره‌هایی به دمای بیش از هفتصد درجه‌ی سانتیگراد  آغاز می‌شود. در این مرحله شیشه به‌طور کامل نرم یا اصطلاحات خمیری شده و آماده‌ برای مرحله‌ی بعدی است.

مرحله سرد سازی: در این مرحله شیشه‌ نرم شده که دارای حرارت بالایی نیز هست در معرض هوای سرد قرار می‌گیرد. دستگاه‌های دمنده با وزیدن هوای بسیار خنک، موجب سرد شدن سریع سطوح و لایه‌های بیرونی شیشه می‌شود. لایه‌های درونی شیشه که هنوز گرمای زیادی دارند به مرور سرد شده و با به‌وجود آمدن تنش دائمی، استحکام و مقاومت شیشه به مراتب تقویت می‌شود.

انواع کوره‌های حرارت‌دهی

کوره‌های المنتی که با گرما و حرارت را به‌وسیله‌ی المنت‌های خاص به شیشه منتقل می‌کنند و کوره‌های کانونکشن که در آن‌ها فرآیند انتقال حرارت از گرمای درونی خود کوره می‌باشد.

مزیت‌های استفاده از شیشه سکوریت

شیشه سکوریت به دلیل داران بودن ضخامت بسیار بیشتر از شیشه های معمولی یا اصطلاحا شیشه های خام، مقاومت به‌مراتب بالاتری -بین ۵ تا ۷ برابر- دارد.

استحکام شیشه سکوریت در برابر ضربه‌های شدید که منجر به شکستگی و خرد شدن شیشه های معمولی می‌شود، باعث تبدیل شدن آن به تکه‌های ریز با لبه‌های صاف می‌شود که عملا خطر برش ندارند.

گفتنی‌ست این شیشه‌ ها با هر ضربه‌ای آسیب نمی‌بینند و از این لحاظ هم تفاوت فاحشی با شیشه های معمولی دارند.

انواع کاربرد شیشه سکوریت

کاربرد در صنعت ساختمان

در سازه‌های شیشه ای

به عنوان گارد راه‌پله

در ورودی‌های شیشه ای ساختمان

در نمای ساختمان

در پنجره‌های دوجداره

به عنوان شیشه بالکن که اهمیت ایمنی بسیاری دارد

استفاده در آلاچیق‌های شیشه ای

استفاده در حمام شیشه ای

کاربرد در ادارات

در اماکن اداری به‌منظور استفاده‌ی بهینه از فضا و همچنین نظارت بر عملکرد کارکنان و دلایل بسیاری دیگر از پارتیشن‌ شیشه ای بهره گرفته می‌شود.

استفاده از شیشه نشکن یا سکوریت در چنین فضاهایی باعث امنیت جان و خاطر کارکنان مجموعه‌های اداری می‌شود.

کاربرد در آموزش

یکی از ابتکاراتی که اخیرا در استفاده از این محصول مشاهده می‌شود، بهره بردن از آن به عنوان وایت برد است. کافی‌ست فقط شیشه سکوریت را خریداری کرده و دیگر نگرانی از بابت آن نداشته باشید.

کاربرد در لوازم خانگی

موارد استفاده از این محصول در اجاق گازها، سینک‌های شیشه ای، میزهای تلویزیون و شیشه‌های تزئینی می‌باشد.

کاربرد در صنعت خودرو

در هر جا که نیاز به استحکام و امنیت و مقاومت وجود داشته باشد، استفاده از این محصول مطرح می‌شود. در خودروسازی برای جلوگیری از خرد‌شدن شیشه به قطعات بزرگ از این محصول در عقب و سمت‌های چپ و راست خودرو استفاده می‌شود.

برای درهای جلو خودرو به دلیل حساسیت بیشتر از شیشه لمینت استفاده می‌شود.

تفاوت آن با شیشه نشکن

شیشه نشکن که به آن شیشه لمینت نیز گفته می‌شود، محصولی‌ست که از چند لایه شیشه و طلق ساخته می‌شود.

موارد استفاده از شیشه نشکن یا لمینت برای جاهایی‌ست که امنیت در آن‌ها اولویت اول محسوب می‌شود. این نوع شیشه‌ها به شیشه ضد گلوله نیز معروف هستند.

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم در جلو خودروها به دلیل حساسیت و اولویت امنیت در آن از شیشه لمینت یا شیشه نشکن به کار گرفته می‌شود

شیشه میرال

شیشه میرال همان شیشه سکوریت است. دلیل اینکه شیشه میرال به این اسم نیز شناخته می‌شود این است که اولین و تنها تولید کننده‌ی این محصول در ایران کارخانه شیشه میرال بود،