ده خطای مهم با راهکارهای ساده در طراحی تراس و بالکن خانه های ایرانی

یکسری از این راهکار ها با هم دیگر ارتباط زیادی دارد و بهتر می باشد تا با هم اجرا بشوند، ولی برای راحت شدن شما اتودی های عزیز، تلاش کردیم این خطاها و ایده های را که میتوان برای درست کردن این شرایط استفاده کرد دسته بندی کنیم تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: شیشه بالکن

1.تراس نامرتب و بهم ریخته خانه های ایرانی

به دلایل شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور ما متاسفانه مجبوریم که خانه را با یک نقشه و ایده یکسان برای تعداد بسیار زیادی انسان با روحیات، خلقیات و شرایط زندگی مختلف طراحی نماییم و همین نقطه شروع بسیاری از مشکلات می باشد.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که ما در مشاوره دکوراسیون با آن مواجه می شویم: تراس های نامرتب، بهم ریخته و پر از خورده ریزهایی می باشد که برای اینکه بخواهید آن ها را جمع کنید و مرتب نمایید وقت زیادی را از شما می گیرد.

فضاهای باز و نیمه باز نسبت به فضای داخلی منزل بیشتر در معرض آلودگی، گرد و غبار و هرگونه بهم ریختگی است. باد و خاک و باران نیز می تواند نظم و تمیزی فضا را دچار مشکل کند. از تفاوت های مهم بالکن و تراس با فضای داخلی این است که چون به ندرت و بسیار کمتر از فضاهای داخلی در آن تردد می شود مدت زمان طولانی تری بدون استفاده باقی می مانند.

2. مبلمان هایی که به این فضا تعلق ندارد

اصلی ترین مشکلاتی که در دکوراسیون منزل و تراس درست می شود، تنها دلیلش همین خطای رایج می باشد.

3.کفپوش های نازیبا و شکسته

در بسیاری از خانه ها برای کف پوش تراس ارزان ترین و ساده ترین کف پوش را انتخاب می کنند و همین کف پوش باعث می شود تا فضای بالکن زیبا و مناسب نباشد.

اگر کف پوش تراس شما شیک و زیبا باشد یک فضای زیبایی را ایجاد می کند و هر زمان که شما به تراس بروید از آن فضا لذت می برید. و یک جلوه زیبایی به تراس شما می دهد.

شما تصور می کنید که کف پوش های تراس به چشم نمی آید و از کف پوش های ارزان استفاده می کنید در صورتی که وجه زیبایی را به تراس شما می دهد و بسیار مهم است.

نکته قابل توجه برای انتخاب کف پوش برای تراس این است که شما با توجه به شرایط آب و هوایی کف پوش خود را انتخاب نمایید.

4. دیوارهایی که برهنه و بی استفاده نما شده اند.

برای طراحی تراس شما باید یک طرح شاخص داشته باشید و برای انتخاب دیزاین تراس به این نکته توجه کنید که طرح دیوار باید با بقیه مکان ها متفاوت باشد.

برای طراحی دیوار باید به یکسری از فضا ها دقت کنید:

نمای ساختمان : حداقل بخشی از نما که در مجاورت تراس می باشد.

جنس و رنگ کفپوش تراس

سقف تراس : ابعاد سقف و میزان پیش آمدگی و پوشش دیوار

دکوراسیون داخلی منزل : دیوار تراس تنها بخش مهمی می باشد که به سادگی از فضای داخلی دیده می شود و لازم است به عنوان بخشی از نمای داخلی به آن نگاه کنید.

5.گلدان های شلوغ و دورهمی

گلدان به همان میزانی که می تواند فضا را زیبا کند به همان میزان نیز می تواند باعث تخریب فضا نیز شود. از دردسر های بزرگ گلدان ها می توان به این مورد اشاره کرد که هدیه های زیبا و دوست داشتنی ای هستند که هر خانواده ای بسته به مناسبت ها از دوستان و آشنایان می گیرد. این هدیه ها گلدان های زیبا و شاخصی دارند که امکان دارد با دیزاین منزل شما ناهماهنگ باشد ولی دلتان نمی آید که گلدان با ارزش و گران قیمت را عوض کنید.

6.نرده هایی که باید هم پشت پرده باشند!

نرده های نا میزان و زنگ زده و بدون هیچ گونه طراحی می تواند تمام زحمات شما را در طراحی یک فضای زیبا هدر بدهد. شما می توانید با رنگ کردن این نرده ها با یک رنگ مناسب و با تزیین آن ها تراس خود را زیبا کنید. استفاده از شیشه نما و چوب می تواند جلوه زیبایی را به تراس شما بدهد.

7.جایی که متعلق به هیچ کس نیست.

برای اینکه تراس خود را همیشه تمیز و مرتب نگه دارید آن را به یکی از اعضای خانواده بسپارید. شما با چیدن مبلمان در این فضا می توانید از ماهیت تراس یا انباری بودن آن در بیارید و همیشه تراستان مرتب و منظم باشد.

8.هرچیزی که جایی برای آن نیست…

تراس برای شما یک انباری نمی باشد! شما لوازمی که به آن احتیاج ندارید و امکان دارد بعد ها به آن نیاز پیدا کنید را در داخل تراس می گذارید و با پرده می توانید نا مرتب بودن تراس خود را پنهان کنید.

9.مشکلات آب و هوایی

اگر شما در منطقه گرم یا سرد و طوفانی زندگی می کنید می توانید فضای تراس خود را تا حد امکان بسته نگه دارید. با شیشه های ساختمانی یا پنل های چوبی یا فلزی بخش عمده ای از تراس خود را به حالت بسته در بیاورید.

10.لباس های خیس به نظر شما خیلی زیبا هستند؟

برای آویزان کردن لباس ها یک بخش جداگانه ای را به این کار اختصاص دهید. یک پارتیشن کوتاه چوبی یا گلدانی، یک میز و صندلی که پشت به رخت اویز باشد.