امروزه که همه ما در آپارتمان زندگی میکنیم در نتیجه همه ما به بالکن نیاز داریم تا بتواند به نوعی جای خالی حیاط را برای ما پر کند در این راستا سوالات زیادی مطرح میشود در این خصوص که چگونه میتوان بالکن به آپارتمان اضافه کنیم در این مقاله قصد داریم که برای شما روش های اضافه کردن بالکن را به خانه بازگو کنیم.

امید داریم این مقاله بتواند برای شما مفید باشد و سوالات شما در زمینه اضافه کردن بالکن را کامل حل کند.

به هرحال این نکته های بر اساس تجربیات شخصی طراحان اتود و همکاری های صورت گرفته  با سازمان های نظام مهندسی و شهرداری بیان میشود و ممکن میباشد بعضی از نکته های ذکر شده در شهر محل سکونت شما تا حدودی متغیر میباشد و اضافه بر، نکته های حقوقی این مطلب بررسی میشود. مسئولیت انجام گرفتن هر مدل ساخت و ساز غیرقانونی بر گردن مالک ساختمان بوده و ارتباط با نظرات نویسنده های این مطلب ندارد.

 

چهار نکته مهم در ارتباط بازسازی آپارتمان و اضافه کردن تراس، بالکن یا طبقه به ساختمان

مرحله اول
قبل از هرچیزی  واجب است مطلع باشید که شهرداری در محل سکونت شما مجوز زیاد کردن و ساخت و ساز به بنای از قبل ساخته شده را صادر می کند یا خیر . سازمان های نظام مهندسی ساختمان و شهرداری ها در شهرهای متنوع  قوانین و استاندارد های تا خدود زیادی فرق دارنددر خصوص بازسازی خانه و ساختمان دارند و واجب است برای اگاهی از این موضوع در اولین قدم به شهرداری بروید.

نکته مهم در این حین مجوزهای پس از ساخت و ساز میباشد! ساخت و سازهای بدون مجوز یکی از راه های بسیار کاربردی اضافه کردن بنا به ساختمان ها در کشور محسوب میشود که در ادامه این مورد را بیشتر را بررسی کردیم.

مرحله دوم

حالا وقت آزمایش کردن کسانی است که ادعای رفاقت داشته اند!
همسایه های محترمتان را منظورم است…

بعضی از ساخت و ساز ها مثل اضافه کردن یک انبار کوچک در پشت بام، پیش آمدگی در معبر و یا ساخت یک ساختمان متوسط مثل سرویس بهداشتی در حیاط ساختمان با چندین مالک، باید رضایت همسایگان را داشته باشید.

در مورد ساختن  بر روی بالکن یا حیاط یا پشت بام باید به این موضوع باید دقت کنید که مورد شما در گرفتن رضایت همسایگان، مالکیت درج شده در سند ساختمان میباشد. برای نمونه اگر تراس منزل شما قسمتی از سقف طبقه پایین بوده باشد  و در سند ذکر  شده است این تراس قسمتی  از مشاعات ساختمانی میباشد، واجب  است برای هر دلیلی دخل و تصرف و ساخت اضافه بنا بر روی تراس، رضایت همسایگان و مالکین گرفته شود.

ولی چنانچه در سند آپارتمان ذکر شده باشد  که این تراس در مالکیت واحد شما میباشد، نیازی به جلب نظر سایر مالکان نمیباشد. در هر صورت این موضوع می تواند مشکلات و چالش های زیادی در بازسازی خانه به ارمغان بیاورد و گرفتن  رضایت محضری از همسایگان یکی از مهم ترین توصیه های وکلا پیش از شروع هرگونه ساخت و ساز میباشد.

مرحله سوم

اضافه کردن تراس و بالکن می تواند خیلی سخت تر چیزی باشد که در ذهن شماس!

از رایج ترین مشاوره های بروز کردن دکوراسیون و بازسازی خانه های انجام شده طی چند سال اخیر، امکان اضافه کردن تراس یا بالکن به ساختمانی ست که ساخت آن به اتمام رسیده .علت این موضوع نیز کاملا مشخص میباشد.

قیمت مسکن و ساختمان به حدی زیاد شده است که هزینه های اضافه کردن بنا به ساختمان موجود، بااحتساب جریمه های شهرداری و قیمت مصالح و ساخت همچنان بسیار به صرفه میباشد! برای نمونه قیمت تمام شده هر متر مربع تراس در یکی از مناطق متوسط تهران امکان دارد حدود متری پنج میلیون تومان باشد در حالی که قیمت فروش این ملک، به ازای هر مترمربع حدود بیست میلیون تومان تخمین زده شده است!

به همین علت میباشد که یکی از مشتریان جدی این سبک بازسازی و اضافه کردن متراژ به خانه، افراد شاغل در بنگاه های املاک هستند که با خرید موقت یک ملک و اضافه کردن قسمت  هایی به آن و یا تغییر دکوراسیونی با کمترین هزینه، بیشترین ارزش افزوده ممکن را در این ساختمان اجرا کرده و با چندین برابر قیمت خریداری شده به مالک بعدی میفروشند !

مرحله چهارم
عدم توجه به استحکام بنا ممکن است مشکل ساز باشد!
ممکن است  مهم ترین نکته قابل توجه  که در خصوص بازسازی خانه و اضافه کردن بنا به ساختمان حال حاضر واجب میباشد که به آن دفت کنید، این است که سازه فعلی توانایی تحمل بار اضافه را دارد یا خیر.

این موضوع هم در راستا  اضافه بنا و هم در مورد اضافه کردن تراس و بالکن کاملا درست میباشد و باید حتما توسط یک معمار کار درست بررسی شود. برای ساختمان های جدید و قدیمی دو دستور العمل به صورت کلی موحود میباشد؛

اضافه کردن تراس یا طبقه در ساختمان های نوساز

در ساختمان های  جدید که با رعایت قوانین نظام مهندسی و با نظارت مهندس ناظر و شهرداری منطقه ساخته شده است، مهندس عمران با محاسبه بار دقیق ساختمان طراحی ساختمان را انجام داده است.

در خصوص این ساختمان ها، لازم است پیش از هرگونه ساخت و ساز، از مهندس سازه درخواست شود این افزایش بار را بررسی نموده و امکان افزودن تراس یا طبقه را به لحاظ سازه ای تایید نماید. چنانچه به هر دلیل امکان دسترسی به مهندس محاسب ساختمان مقدور نبود، راهکار دشوارتری برای کسب مجوز ساخت پیش روی شماست.