ابتدا بریم تعریفی برای بالکن را بخوانیم و در ادامه آن را با تراس مقایسه کنیم

به بخشی از ساختمان که معمولا از ساختمان بیرون زده است بالکن میگوییم.

بالکن از الحاقات آپارتمان‌ها به حساب می اید  که مساحت آن در مساحت آپارتمان و بنا حساب میشود. بالکن‌ها فضاهایی مسقف هستند که حداقل یک طرف آن رو به فضای بیرونی دارند، گاهی بالکن هادو طرف و گاهی سه طرف باز رو به فضای مجاور دارند. در این فضا قسمت‌های بسته فضا شامل نیم دیوار، نرده یا ترکیب این دو با دیوار است.

تفاوت تراس و بالکن

معادل فارسی کلمهٔ تراس در زبان فارسی بهارخواب است. اما از دیدگاه معماری تراس به فضای الحاق شده به آپارتمان گفته می‌شود غیر مسقف است و جز مشاعات محسوب می‌گردد در نتیجه مساحت تراس‌ها در محاسبهٔ مساحت آپارتمان‌ها دخالتی ندارد. به‌طور کلی ایوان، تراس، بالکن فضاهای مسکونی را بالاتر از فضای بیرون قرار می‌دهند که در صورت نشستن کاربر در آن بتواند به فضای حیاط ویا منظرهٔ بیرونی مسلط شود و از زیبای‌های آن بهرمند شود.

خیلی از افراد هستند که دوست دارند تفاوت بالکن و تراس را در معماری بدانند، برای بخش های مختلف خانه از نظر معماری نام های متنوعی انتخاب شده که شاید در ظاهر یک معنی داشته باشند اما در حقیقت تفاوت های کمی در ان ها دیده میشود مثل بالکن و تراس که در ادامه تفاوت آن ها را با هم بررسی میکنیم. برخی از افراد بالکن و تراس را یکی میدانند و معتقدند که تفاوتی با هم ندارند اما بد نیست بدانید بالکن و تراس تفاوت هایی با هم دارد که در ادامه مشاهده میکنید.

3 3

تفاوت‌های اصلی شامل اندازه، محل استقرار آن‌ها نسبت به ساختمان و نحوه ساخت‌شان است. اولین و معمولاً بارزترین تفاوت بین تراس و بالکن در اندازه آن‌ها است. در بیشتر موارد، یک تراس به طور قابل توجهی بزرگ‌تر از بالکن است. به دلیل تفاوت در اندازه، می‌تواند در نحوه استفاده از تراس و بالکن نیز تأثیر بگذارد.

تفاوت دیگر بین تراس و بالکن به محل استقرار آن‌ها مربوط است، به این معنا که یک بالکن معمولاً برای آپارتمان‌ها در کلیه واحدها ساخته می‌شود و ممکن است برای قرار وسایل مختلف، درست کردن گلخانه و یا محلی برای خوردن یک عصرانه خوشمزه استفاده شود. اما تراس برای توصیف یک سکوی مسطح، پاسیو یا چیزی که به عنوان یک فضای تفریحی در محیط باز استفاده می‌شود. تراس معمولاً برای خانه‌های ویلایی یا دو تا سه طبقه کاربرد دارد.

تفاوت تراس و بالکن در مورد دیگری نیز خلاصه می‌شود؛ بالکن‌ها سکوهایی مرتفع هستند که به ضلع یک خانه یا ساختمان وصل شده‌اند. کلمه «تراس» از کلمه لاتین برای زمین گرفته شده است. به این ترتیب، این اصطلاح برای ساختاری کاربرد داشت که روی زمین ساخته می‌شد. در دوران مدرن نیز تراس برای مناطق باز یا عمومی در پشت‌بام ساختمان‌ها گسترش یافت. تراس همچنین از مصالحی مانند سنگ، کاشی یا چوب بنا می‌شود. در بسیاری از مکان‌ها، به جای تراس از کلمه پاسیو نیز استفاده می‌کنند که اشتباه است!