همه چیز درباره آلاچیق فلزی

همه چیز درباره آلاچیق فلزی

امروزه آلاچیق ها به عنوان سرپناه برای گذراندن ساعاتی از روز استفاده می شوند. این آلاچیق های کوچک و بزرگ در فضای سبز و مکان های باز نصب می گردند. با نشستن زیر آلاچیق از گزند باد و باران و تابش نور مستقیم خورشید در امان خواهیم بود. در آلاچیق فلزی از فلز به عنوان متریال اصلی تولید استفاده می شود. در حالت عمده آهن برای طراحی آلاچیق های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد ولی آلاچیق هایی از جنس استیل یا ترکیبی از فولاد و دیگر فلزات هم به صورت سفارشی طراحی میشود. فلزات قابلیت شکل پذیری زیادی دارند و برای ساخت آلاچیق بیشترین کاربرد را دارند. انواع طرح های شکیل و مدرن یا الگوهایی از آلاچیق سنتی را می توان با فلزات طراحی کرد. معمولا در ساخت آلاچیق بدنه و اسکلت کار از فلز اجرا می شود اما سقف آلاچیق می تواند فلزی، چوبی یا شیشه ای طراحی شود.

بررسی رنگ آلاچیق فلزی

فلزات قابلیت رنگ پذیری زیادی دارند. انواع سازه های فلزی را می توان به طور سفارشی و با هر رنگی زیباسازی نمود. رنگ آلاچیق های فلزی ثابت نیست و لازم است تا به صورت منظم روی ستون ها و سازه فلزی را رنگ آمیزی کرد. رنگ کردن فلز موجب حفظ کیفیت سازه می شود. ریختگی رنگ می بایست در نخستین فرصت ترمیم گردد تا سازه دچار زنگ زدگی نشود. آلاچیق ها مکانی دوست داشتنی و شکیل در فضای سبز شهری هستند و باید از جهت رنگ و شکل ظاهری در شرایط مناسبی باشند. برای اینکه سازه فلزی در تغییرات آب و هوایی دچار رنگ پریدگی نشود لازم است تا از رنگ های اپوکسی و یا پوشش های دریایی استفاده شود. زنگ زدگی سبب کاهش طول عمر آلاچیق شده و هزینه تعمیرات را افزایش میدهند.

بررسی طرح آلاچیق فلزی

به نظر طراحی تنوع بسیاری در آلاچیق ها دیده میشود. اغلب با توجه به مکان نصب آلاچیق می توان نسبت به طراحی آن اقدام کرد. آلاچیق هایی که در فضایی سبز و میان گیهان طراحی می شوند اغلب با گیهان طبیعی پوشیده شده اند. حتی میتوان برای سقف این نوع آلاچیق ها از گیاهان سبز و رونده هم استفاده نمود. تعبیه لانه های پرندگان در لا به لای تیرک های سقف بر جذابیت این سازه های فلزی اضافه می کند.  به غیر از اسکلت و بدنه اصلی آلاچیق که با فلز کار می شود میتوان از انواع متریال از جمله تور، پارچه،حصیر و … نیز در طراحی آلاچیق بهره برد. به این ترتیب طراحی سنتی و منحصر به فردی را خواهید داشت. آلاچیق های فلزی دایره ای، چهارگوش، پنج بخشی و … همگی گزینه های خوبی برای زیبا سازی فضای باز می باشند.

مکان نصب آلاچیق

برای آلاچیق ها محدودیت در اجرای این سازه فلزی و محل نصب آن وجود ندارد. هر زمان تمایل داشته باشید محوطه را با نمای زیبا و شکیل طراحی کنید می توانید از آلاچیق های سنتی یا مدرن استفاده کنید. آلاچیق هایی که در فضای شهری و پارک ها نصب شده اند برای راحتی شهروندان بالاترین کاربری را دارند. این آلاچیق ها علاوه بر زیبایی و جلوه های ظاهری، مکان مناسبی برای نشستن شروندان هم هستند. در هر جایی می توان یکی از این آلاچیق های زیبا را نصب کرد. برخی از بیشترین مکان هایی که با آلاچیق طراحی و محوطه سازی شده اند عبارتند از:

  • پارک ها و فضای سبز شهری
  • خانه های بزرگ
  • ویلاهای خصوصی
  • باغ تالارها
  • رستوران های فضای باز