شیشه بالکن که با نام‌های دیگری از قبیل بالکن شیشه‌ای و شیشه تاشو نیز شناخته می‌شود طی سال‌های اخیر کاربرد بسیاری داشته است. ویژگی‌ها و مزایای بی‌نظیر شیشه بالکن باعث محبوبیت این محصول شده است. اما برای استفاده‌ی بهینه از این امکان بایستی در انتخاب شیشه بالکن مناسب برای ساختمان موردنظر خود دقت ویژه‌ای نمود.

نکات استفاده از شیشه بالکن

اگر برای بالکن خود از شیشه بالکن استفاده کنید می‌توانید بالکن خانه تان را هر طور که می خواهید مورد استفاده قرار دهید.

مثلا با نصب بالکن شیشه ای میتوان گوشه ای از آن را به یک انباری زیبا و جادار تبدیل کرد و وسایل بلا مصرف خود را در انجا بدون هیچ نگرانی نگهداری کنید.

یا می‌توانید از بالکن به‌عنوان یک حیاط خلوت، با دیدی بسیار عالی برای زمان‌هایی که می‌خواهید به خودتان یا مهمان‌ها و دوستان‌تان استراحت دهید استفاده کنید. تصور کنید که در سرما توی بالکن نشسته‌اید و از پشت شیشه مناظر زیبای شهری را نگاه می‌کنید.

اگر علاقه زیادی به پرورش گل و گیاه در خانه دارید شیشه بالکن می‌تواند بهترین فضا را برای شما به ارمغان بیاورد. با نصب شیشه بالکن می‌توانید بالکن خود را به یک گلخانه تبدیل کنید و گل‌های خود را در آنجا پرورش دهید. حتی می‌توانید یک باغچه کوچک در بالکن خود بسازید و با وجود ششه بالکن خیالتان راحت  که آب و هوای بیرون تاثیرات منفی روی باغچه‌ شما نخواهد داشت.

برای انتخاب شیشه بالکن مناسب ابتدا با انواع مختلف این محصول آشنا شوید:

انواع شیشه بالکن

مدل شیشه ریلی بالکن

شیشه بالکن ریلی نوعی از شیشه بالکن است که از چندین پانل شیشه‌ای هم‌اندازه تشکیل شده  که این پانل ها از کناره‌ها به پروفیل‌های عمودی دو طرف بالکن روی دیوار متصل می شوند و از بالا و پایین توسط چرخ هایی که استفاده شده سوار پروفیل‌های آلومینیومی تعبیه شده در کف و سقف بالکن می‌شوند. بازوبسته‌کردن و مدیریت شیشه بالکن ریلی کار بسیار ساده‌ای است. ضمن این‌که چند پانله بودن و شیوه‌ی بازوبسته‌شدن شیشه بالکن ریلی باعث شده تا شستشو و نظافت دوطرف آن بسیار کار آسان و راحتی باشد.

مدل شیشه بالکن پنجره‌ای

شیشه بالکن پنجره‌ای عموما با نام پنجره بالکن شناخته می‌شود. پنجره بالکن نوعی از شیشه بالکن است که باز و بسته شدن آن به صورت پنجره صورت می‌گیرد. باید توجه نمود که پنجره بالکن تمام مزایای بالکن شیشه‌ای را دارا می باشد و تنها در ظاهر با انواع آن متفاوت است.

مدل نرده‌ شیشه‌ای بالکن

نرده شیشه ای بالکن همانطور که از نامش پیداست نوعی نرده است که از شیشه ساخته شده است و در بالکن ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیشه‌های استفاده شده در نرده‌ی شیشه‌ای بالکن نسبت به پانل‌های انواع دیگر شیشه بالکن، ضخیم‌تر بوده و دارای قطر 10  میلیی‌متری هستند. نرده‌ی شیشه‌ای بالکن نیز از جنس شیشه سکوریت یا شیشه نشکن ساخته می‌شود و استفاده از آن موجب افزایش زیبایی ساختمان شما می‌شود.

مدل شیشه بالکن تاشو

یکی دیگر از انواع شیشه بالکن شیشه بالکن تاشو است. در شیشه بالکن تاشو همانند شیشه بالکن ریلی از پانل‌های هم‌اندازه استفاده شده است. پانل‌های شیشه بالکن تاشو در مواقع باز شدن یک‌به‌یک روی هم قرار می‌گیرند. همین مسئله باعث می‌شود که شستشو و نظافت شیشه بالکن تاشو کار راحتی باشد.

مدل شیشه بالکن بدون قاب

شیشه بالکن بدون قاب یا شیشه بالکن فریم‌لس، نوعی از شیشه بالکن است که تنها از یک پانل تشکیل شده و دیدی کامل از فضای بیرونی به دست می‌دهد. در شیشه بالکن بدون قاب یا بدون فریم یا فریم لس از پروفیل‌های متصل‌کننده و هیچ نوعی از اتصالات استفاده نمی‌شود و تنها در فواصل طولانی (مثلا در دو طرف بالکن) از دو پروفیل برای نگه‌داشتن شیشه بالکن استفاده می‌کنند. همین موارد موجب می‌شود که شیشه بالکن بدون قاب دید شفاف و بدون مانعی از محیط بیرونی در اختیار شما قرار دهد.

مدل نصب شیشه بالکن

بسیار امروزه طراحی آپارتمان‌ها به شکل‌های مختلف و متنوع بسیاری صورت می گیرد، به طوری‌که ممکن است بالکن خانه‌ی شما گرد یا نیم‌دایره، مستطیلی، چند‌ضلعی و… باشد. اما جای هیچ نگرانی نیست! چرا که شیشه بالکن با هر نوع معماری ساختمان سازگار است و نصب بالکن شیشه‌ای در هر طرح معماری‌ای از بالکن قابلیت اجرا دارد .

نصب شیشه بالکن به این صورت انجام می شود که یک ریل (معمولا آلومینیومی) در کف بالکن کار گذاشته می‌شود و یک ریل هم در سقف.بالکن شیشه‌ای در واقع چند پنل شیشه سکوریت هم‌اندازه است که با عایق بندی محکم به هم چسبیده‌اند، روی این دو ریل سوار می‌شود.یکی از پنل‌های شیشه بالکن مانند پنجره، به‌صورت 90 درجه باز می‌شود. بقیه‌ی پنل‌ها که روی ریل قرار گرفته‌اند تنها حرکت عرضی دارند و روی ریل حرکت می‌کنند تا هرموقع که خواستید بتوانید بالکن شیشه‌ای خود را به طور کامل باز کنید.