بالکن های شیشه ای از معروفترین طراحی های لوکس معماران است که در سال های اخیر با ایجاد فضایی باز و دلباز در کنار مزایای عالی از جمله عایق سرما و گرما بودن و جلوگیری از ورود حشرات و حیوانات موذی بسیار مورد توجه مردم و معماران قرار گرفته است و معمولا امضایی برای طراحی های لوکس به شمار میرود.امروزه در طراحی ساختمان و نما استفاده از شیشه و بالکن های شیشه ای بسیار مرسوم است. نصب و اجرای بالکن های شیشه ای از پنل های شیشه ای عمودی ساخته شده که زیبایی, ایمینی, نور کافی و… را برای شما تامین می کند.

برای بهتر فهمیدن نجوه نصب شیشه بالکن میتوانید مقاله ای را که برای شما در این زمینه آماده کرده ایم مطالعه کنید.

بالکن شیشه ای

از اولین و مهم ترین عوامل تأثیرگذار در بالکن شیشه ای می توان به قیمت بر متراژ دهانه بالکن اشاره نمود که با افزایش متراژ، قیمت واحد جهت محاسبه هزینه، کاهش می یابد و اجرای سیستم را برای پروژه های بزرگ به صرفه تر خواهد کرد.

بالکن شیشه ای توسط چرخ های هدایت گر بالا و پایین، به صورت کشویی در ریل حرکت کرده و در آخرین ایستگاه که دریچه بازشو است، از ریل خارج و به صورت لولایی باز می شوند.

 

شیشه تراس

شیشه تراس پوشش و یا حفاظی است که برای کاهش خطر سقوط افراد از بالکن و یا تراس اجرا می‌شود.هم چنین شما با اینکار میتوانید از فضای تراس استفاده بیشتری ببرید.برای شیشه تراس نصب شده، این امکان وجود دارد که در هنگام بازشو بودن به‌ آرامی به سمت دیوار حرکت کرده و با آن مماس شود.تراس شیشه ای دارای پنل هایی است که به آسانی و به کمک یک دستگیره باز و بسته می‌شود. هنگامی‌که همه‌ی پنل ها باز شدند می‌توان آن‌ها را قفل کرد تا از حرکت کردن و بسته شدن احتمالی در اثر باد جلوگیری شود. این عمل به‌وسیله‌ی نوارهای جاسازی‌شده در دیوار امکان‌پذیر است تا زیبایی بیشتری نیز به همراه داشته باشد.

شیشه تراس از تعدادی شیشه‌های ثابت همراه با یک یا دو درب در میان یا کناره های دهنه تشکیل شده است.

شیشه بالکن وارداتی ریلی دارای شیشه های ۴۰ تا ۶۰ سانت می باشد.

در صورت فریم لس بودن کامل تمام شیشه ها؛ در این حالت از هیچگونه اتصالی استفاده نمی‌شود و شیشه ها به وسیله لوله های استیل در بالکن ثابت قرار می گیرند.

 

بالکن شیشه ای ریلی

امروزه با استفاده از از شیشه های بالکن عایق ، این امکان برای شما فراهم‌شده تا در فصل زمستان فضای بالکن به یک محیط زیبا و گرم تبدیل گردد. در این محصول، عرض شیشه ها، بین ۴۰ تا۶۰ سانتی متر در نظر گرفته شده و بین هر شیشه، یک درزگیر آلومینیومی جهت عایق بندی سیستم قرار می گیرد تا در هنگام بست، هرگونه فضا جهت ورود هوای سرد و یا گردوغبار عایق گردد.

در فصل تابستان شما این امکان را دارید تا در صورت نیاز شیشه بالکن خود را جمع کنید و فضای بدون شیشه داشته باشید.

در شیشه جمع شونده معمولاً از شیشه سکوریت که امنیت بالایی دارد استفاده می‌شود. مهم‌ترین ویژگی این نوع شیشه جلوگیری از شکسته شدن شیشه با ضربات کم می باشد. در نتیجه خیال شما از بابت امنیت اینکار هم راحت است.

 

یراق آلات بالکن شیشه ای تاشو جمع شو (ریلی )

به دلیل اینکه این یراق آلات در معرض باران و نور خورشید قرار میگیرند و همچنین وظیفه نگهداری و حرکت شیشه های بالکن را به عهده دارند باید مقاومت بالایی داشته باشند.

نام برخی از یراق آلات مورد استفاده در ساخت بالکن شیشه ای عبارتند از:

لاما

هدایتگر شیشه

قفل بالا و پایین شیشه بالکن

پیچ و اتصالات شیشه بالکن

قرقره

چرخ شیشه بالکن

درپوش

ریل بالکن شیشه ای

 

شیشه تاشو

شیشه آکاردئونی نام دیگر شیشه های تاشو می باشد که از جدید ترین و مدرن ترین محصولات ساختمانی است که به تازگی استفاده زیادی از آن برای بالکن و تراس خانه ها می شود.

نحوه نصب شیشه آکاردئونی بالکن به صورت پرده های عمودی می باشد که پنل های شیشه ای کنار هم بر روی یک ریل قرار می گیرند.شیشه آکاردئونی هنگام باز شدن در آخر کنار پانل ثابت قرار می گیرند.شیشه آکاردئونی بالکن از نوع شیشه سکوریت ۱۰-۸ میلی متری می باشد.شیشه آکاردئونی بالکن غالبا از شیشه نشکن و بسیار مقاوم تولید شده است.

 

بالکن شیشه ای تا شو

برای نصب بالکن شیشه ای نیاز داریم تا تراس ما دارای دیوارهای مستحکم با پوشش سنگ یا بتن؛سقف دارای استحکام بالا (ترجیحاً قوطی آهن) وسقف بالکن هم راستای کف بالکن یا بلند تر باشد.

 

روش نصب شیشه بالکن متحرک

ابتدا  فضای مورد نظر برای نصب اندازه گیری می شود. کارشناسان فنی محیط را اندازه گیری کرده و موارد لازم را برای شما توضیح داده و در صورت رضایت شما کار به بخش نقشه کشی تحویل داده می شود. مساحت برای نصب شیشه بالکن تاثیرگذار است؛ سپس نقشه کشی طبق سلیقه شما کار را طراحی نموده و پروژه تحویل پیگیری داده می شود.طبق تاریخ مشخص شده کار برای نصب و تحویل آماده شده و اجرا می شود. به طور معمول برای نصب آن از نصاب حرفه ای و کارآزموده استفاده می شود. در صورت استاندارد و ماهر نبودن نصاب عمر بالکن شیشه ای کاهش میابد و منجر به هزینه اضافی میشود همچنین ممکن است خطر جانی داشته باشد.

 

وزن شیشه بالکن

وزن این محصول یک عامل مهم در محاسبه بار وارده بر سطح می‌باشد. مطمئناً وزن بیشتر، ساختار بیشتری برای مقابله و حمایت از وزن برای آن تخمین می‌زند، وزن شیشه بالکن اینگونه حساب میشود:

ابتدا مساحت بالکن خود را به دست آورید (طول را در عرض ضرب کنید.)

مساحت به دست آمده رو در ۴۵ کیلو گرم ضرب کنید.

اگر سقف مناسبی برای مهار شیشه ها ندارید وزن قوطی را نیز حساب کنید.

 

 اهمیت وزن شیشه در ساخت بالکن شیشه ای

شیشه های موجود در بالکن های شیشه ای را معمولا از نوع شیشه های ۸ میلی متر در نظر میگیرند که بار کمتری داشته باشد، استفاده از این شیشه ها فواید زیادی دارد که به چند نمونه اشاره می کنیم:

شیشه های ۸ میلی متر مقاومت بسیار بالایی نسبت به ۶ میلی متر و مقاومت برابری با شیشه ۱۰ میلی متر دارند.

وزن این شیشه ها در متر مربع ۷ کیلوگرم از شیشه ۱۰ میل کمتر می باشد.

به دلیل وزن کمتر استهلاک کمتری دارد و طول عمر چرخ ها و یراق آلات افزایش پیدا می کند.

باز و بسته شدن این شیشه ها بسیار روان و راحت می باشد.

در صورت ضربه ناگهانی و شکسته شدن خطرات کمتری در پیش رو دارند.