مهمترین نکات در نماکاری ساختمان چیست؟

جهت جلوگیری  از سقوط نما یا خرابی آن بعد از مدتی، رعایت کردن برخی نکات در حین اجرای نماکاری ساختمان ضرورت دارد. اجرای نمای ساختمان با متریال متفاوتی قابل انجام می باشد. معروف ترین مدل مصالح مورد استفاده در نما، سنگ طبیعی یا سنگ پلاک هست. اجرای نما با سنگ پلاک یکی از  گران قیمت ترین نماهای موجود در بازار است. سنگ‌های ساختمانی مدل های متنوعی در قالب تراورتن، گرانیت، مرمر و مرمریت دارند و که هر نوع از آن‌ها هم دارای تنوع بسیاری هستند، که در سرفصل سنگ‌های پلاک به طور مفصل توضیح می دهیم.

نماکاری

سنگ پلاک افزون بر نماهای خارجی در سطح دیوار پارکینگ‌ها، راه‌پله و حیاط هم استفاده می شوند. مصرف سنگ پلاک در نما به جهت مقاوم بودن در برابر شرایط جوی، نور آفتاب و شرایط اقلیمی متفاوت هست. از سنگ پلاک در فرش کف فضاها هم استفاده میگردد.

بررسی نکات اجرایی در نما کاری ساختمان

دقت داشته باشید که سطح زیر نماکاری کاملا تمیز و بدون هر گونه آلودگی باشد. جهت مقابله با حمله سولفات ها و پیشگیری از آسیب دیدگی و خراب کردن نما در نماهای بتنی، سیمانی و آجری، استفاده از سیمان ضد سولفات در نما ضرورت دارد.

نمای آجری

 1. در صورتی که می خواهید نما به طور آجری باشد، بایستی از آجرهای ویژه نماکاری که ترک خوردگی و شوره زدگی ندارند و در مقابل شرایط محیطی مقاومت زیادی از خود نشان می دهند، استفاده شود.
 2.  اجرای نمای آجری در دماهای کم پیشنهاد نمی شود.
 3. پیشنهاد می شود آجرهای نماکاری نیم ساعت در آب خیسانده شوند یا به عبارتی آجرها زنجاب گردند.
 4. دقت کنید نمایی که می خواهید احداث کنید سطح زیر کار بایستی پیش از اجرای نما بندکشی، شمشه گیری، خراشیده یا آجدار شده و در صورت نیاز توری سیمی نصب گردد.
 • نمای بتنی

 1. در نماهای بتنی، سیمانی که در آن ها از بتن استفاده شده است بایستی مقاومت در مقابل حملات مواد شیمیایی، تغییر درجه حرارت و رطوبت بررسی شود.
 2. در تابستان باید از سیمان دیرگیرتر و در زمستان از سیمان زودگیر استفاده نمود.
 3. لازم به ذکر است که اختلاط بتن و حمل و نقل، قالب بندی، ریختن و تراکم آن هم بایستی به صورت کاملا درست و اصولی انجام شود.
 • نمای سنگی

 1. درصورتی که سنگ ساختمانی در نما استفاده می شود، استفاده از سنگ های نمایی که بافت و شکل خوبی دارند و همچنین پر دوام و مقاوم در برابر یخ زدگی و شرایط نا مساعد جوی و محیطی، نور خورشید، آب و رطوبت هستند، پیشنهاد می شود.
 2. به علاوه عدم وجود ترک خوردگی و خلل و فرج نکات دیگری میباشند که باید مورد توجه قرار گیرد.
 3. صرفه اقتصادی نمای سنگی باید بررسی بشود.
 4. از ماسه شسته در دوغاب پشت سنگ استفاده گردد.
 5. دقت کنید که از نخاله ها به منظور پر کردن فضای دوغاب پشت سنگ استفاده ننمایید.
 6. خاکی که از برش سنگ در هنگام فرزکاری حاصل می شود، کاملا از پشت سنگ شسته بشود.
 7. از انجام سنگ کاری در هوای خیلی سرد جدا خودداری کنید، چون امکان یخ زدگی و شکسته شدن سنگ هست.
 8. دوغاب سفت شده در پشت سنگ باید به مدت 2 یا 3 روز آب پاشی شود.
 9. بهتر است بدانید هرگز از سیمان خشک روی دوغاب برای بالا بردن سرعت کار استفاده نگردد.
 10. وقتی که در نمای ساختمان از سنگ استفاده می‌کنیم، علی رغم این که دارای زیبایی میباشد، ولی چون سنگ‌ های به کار برده شده در نما دارای سطحی صاف و صیقلی هستند، ممکن است با ملاتی که در پشت آن قرار می‌گیرد چسبندگی کامل پیدا نکرده و در صورت وقوع زلزله نه چندان بزرگ و یا به جهت اختلاف ضریب انبساط حرارتی سنگ با ماسه و سیمان پشت آن، ملات پشت سنگ از آن جدا شده و به احتمال بسیار زیاد سنگ نما سقوط نماید.
 11. جهت برطرف کردن مشکل بالا ، ضروری می باشد تا همه سنگ‌ های گرانیت و مرمریت اسکوپ شوند و در مورد سنگ تراورتن در جایی که سنگ‌ ها در هم قفل و بست نشده و پیوسته نیست و یک قطعه سنگ به صورت تکی اجرا می‌شود مثل قاب دور پنجره‌ ها حتما از اسکوپ استفاده گردد.
 12. می بایست برجسته کاری‌ هایی چون ستون‌ ها، حتماً با رابیتس کاری و اسکوپ کار بشوند.
 • نمای کامپوزیت

 1. برای اجرای نمای کامپوزیتی در نخست بایستی عملیات های نصب شامل زیرسازی، شاسی کشی، شیت بندی و مونتاژ انجام شود.
 2. جهت تهیه و تولید ورق های کامپوزیتی بایستی عملیات برش کاری شیت خام، شیارزنی، خم کاری و مونتاژ به وسیله دستگاه CNC انجام بشود.
 3. بعد از عملیات تولید و مونتاژ ورق ها، با توجه به نوع روش اجرایی به وسیله پیچ یا پرچ، بایستی آن ها را در محل مورد نظر نصب نمود.
 4. آب بندی این نوع نما نیز توسط نوارهای آب بندی یا چسب های سیلیکونی ویژه انجام خواهد شد.
 • نمای سیمانی

 1. برای اجرای نمای سیمانی در ابتدا باید تمام دیوار، کروم بندی و شمشه گیری بشود.
 2. فاصله شمشه ها از یکدیگر بایستی حداکثر یک متر می باشد.
 3. نسبت ماسه و سیمان در ملات باید سه به یک است.
 4. فاصله ما بین دو شمشه بایستی طوری از ملات پر بشود که ملات به دیوار چسبیده و بر روی آن با شمشه کشی ما بین 2 کروم و تخته ماله تسطیح بشود.
 5. به منظور تقویت اتصال بین آستر و رویه باید در لایه پرداخت شده آستر، شیار و شکاف ایجاد کرد. همچنین می توان برای اجرای رویه، با بکارگیری اجزای موقت یا دائم، قالب شکل مورد نظر را ایجاد و در آخذ سطح رویه را پرداخت نمود.
 6. در لایه رویه می توان از سنگدانه های سبک یا معمولی استفاده کرد.

منبع: جهان نما