صنعت تولید انواع شیشه روز به روز در حال توسعه است و شیشه های تازه ای به بازار وارد می کنند. یکی از تجربیاتی که صنعت پر هزینه شیشه به آن دست یافته اند تولید شیشه رفلکس می باشد. به شیشه رفلکس شیشه آیینه ای هم می گویند. این که چطور شیشه رفلکس این خاصیت را دارد و همچون شیشه معمولی نور از آن به طور کامل عبور نمی کند وابسته به ترکیبات شیمیایی است که در ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرد. شیشه رفلکس از همان شیشه معمولی ساخته می شود با این تفاوت که هنگام ساخت با استفاده از وکیوم های قدرتمند و پلاسمای القایی، لایه نازک از فلزات مختلف بر روی آن پرداخت می شود که همین امر منجر به تفاوت رنگ آن خواهد شد و خاصیت بازتابندگی و آیینه ای به آن می بخشد. در حالت کلی به شیشه ای که بتواند نور را تا حدود 37 درصد بازتاب دهد شیشه رفلکس گفته می شود. با این ویژگی دید از بخش پر نور به کم نور کاهش پیدا می کند.

روش کار شیشه رفلکس در روز و شب

شیشه رفلکس همان گونه که از نام آن مشخص می باشد، دارای ویژگی باز تابندگی نور می باشد. این ویژگی را می توان از مهم ترین خاصیت های شیشه رفلکس دانست. لازم به ذکر است که با توجه به نوع ترکیب شیمیایی به کار رفته در شیشه ی رفلکس مقدار انعکاس نور و رنگ آن هم تغییر پذیر است. شیشه رفلکس در برابر نور از خود عملکری شبیه آیینه نشان می دهد و سمت دیگر این شیشه همچون شیشه های معمولی عمل می کند. این عمکرد سبب می شود تا در شب که درون ساختمان روشن تر از بیرون است نتوانیم بیرون را ببینیم ولی در روز عملکرد آن کاملا برعکس است زیرا هوای بیرون از درون روشن تر است.

مزیت های اصلی شیشه رفلکس چیست؟

  1. حفاظت از حریم خصوصی. می‌توانید در طول روز با خیال راحت پرده‌ها را کنار بزنید. چون شیشه‌های رفلکس به دلیل خاصیت آینه‌ای هیچ دیدی به بیرون ندارند (شیشه‌های معمولی چه در روز و چه در شب هم از بیرون به داخل و هم از داخل به خارج دید دارند).
  2. شیشه‌های رفلکس به دلیل خاصیت انعکاسی که دارند بخشی از نور خورشید را بازتاب کرده و از گرم شدن زیاد هوا در تابستان جلوگیری می‌کنند. در نتیجه باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شوند (این ویژگی در شیشه‌های معمولی وجود ندارد و نور خورشید به صورت کامل از آن عبور می‌کند).
  3. امکان استفاده از آن‌ها برای کاربردهای مختلف هست.
  4. شیشه‌های رفلکس نیز مانند شیشه‌های ساده در انواع مختلف شیشه رفلکس تک جداره و شیشه رفلکس دوجداره ساخته می‌شوند.
  5. تنوع رنگی زیادی دارند و می‌توانید با توجه به کاربرد و سبک طراحی مورد نظرتان از هر یک از انواع شیشه های رفلکس رنگی استفاده نمایید (شیشه رفلکس برنز، شیشه رفلکس قهوه ای، شیشه رفلکس نقره ای، شیشه رفلکس سبز وغیره ).