شیشه بالکن یک متری

این روزها که اغلب خانه‌ها از داشتن حیاط و فضای آزاد بی‌بهره‌اند؛ داشتن یک بالکن و تراس هم ارزشمند  است حتی اگر خیلی بزرگ و جادار  نباشد. بالکن‌های کوچک خانه‌های امرزوی نسل جدیدی از ایوان‌های قدیمی هستند که نور و هوای تازه را به خانه می آورند و ارتباط بین فضای داخلی و خارجی را برقرار میسازند. همانطور که برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل برنامه‌ میریزید می‌توانید با طراحی تراس و بالکن کوچک خانه خود فضایی جذاب و دلگشا ایجاد کنید که از عصرهای بهاری نهایت استفاده را بکنید . در این مطلب ایده‌های متنوعی برای طراحی بالکن و تراس کوچک آورده‌ایم. اگر شما هم به دنبال طراحی تراس خانه خود هستید با این مطلب ازجهان نما  همراه باشید.

چیدمان مبلمان در طراحی تراس و بالکن کوچک

یکی از اجزا مهم برای طراحی بالکن و تراس کوچک انتخاب مبلمان مناسب  برای آن است و همچنین شیشه بالکن متناسب با بالکن شما. با توجه به کوچک بودن بالکن، انتخاب مبلمان بهتر برای بالکن کوچک خانه‌ از اهمیت  زیادی برخوردار است. عواملی مانند: مدت زمان استفاده از فضای بالکن، تعداد افرادی که قرار است همزمان در بالکن باشند، اقلیم منطقه، جنس مبلمان، نوع استفاده شما از بالکن؛ مثلا شما دوست دارید روی صندلی چوبی کوچکی، پشت میز بشینید  و روزنامه بخوانید و یا دوست دارید روی یک صندلی راحت بخوابید  و ریلکس کنید! و یا ممکن است از بالکن برای نشستن با مهمان خود و گپ زدن استفاده کنید، در این صورت یک نیمکت هم می‌تواند به ایجاد فضای کافی برای نشستن کمک کند. در طراحی بالکن کوچک خانه استفاده از کوسن‌های رنگی و متناسب با مبلمان را فراموش نکنید. در انتخاب مبلمان مناسب علاوه بر اندازه به تناسب رنگی آنها هم توجه کنید.

مطلب پیشنهادی:همه چیز درباره تراس و بالکن که به آنها نیاز دارید.

طراحی محافظ های بالکن کوچک و بزرگ

نوع نرده‌های به کار رفته در تراس و بالکن آپارتمان در زمان ساخت تعیین میگردد ولی ممکن است شما بخواهید تغییری در محافظ های بالکن کوچک یا بزرگ اپارتمان  بدهید. در انتخاب نوع نرده به کار رفته در بالکن و تراس عواملی مانند: میزان محصوریت فضای بالکن، سبک طراحی بالکن و سلیقه شما در انتخاب متریال، استفاده کودکان از بالکن و تراس و.. بستگی دارد.

انواع مختلف نرده و جان‌پناه برای به کار بردن در بالکن و تراس مانند: نرده کابلی، حفاظ چوبی، نرده فلزی، حفاظ شیشه‌ای، حفاظ و نرده‌های سنگی، استفاده از فلاورباکس و… در بازار وجود دارد.

نورپردازی بالکن و تراس کوچک

با نورپردازی بالکن و تراس کوچک خانه می‌توانید از این فضای جذاب شب‌ها هم استفاده کنید. استفاده از ریسه‌های نور، فانوس‌های جذاب و چراغ‌های روشنایی مینیمال تراس کوچک خود را روشن کنید.

جذابیت بالکن کوچک با استفاده از درخت یا گلدان

یکی از مهم‌ترین عناصری که به جذابیت و زیبایی بالکن کوچک خانه شما کمک می‌کند استفاده از گیاه است. با توجه به اندازه بالکن و تراس، می توانید از چند گلدان کوچک استفاده کنید، فلاورباکس‌هایی با گیاهان بلند برای ایجاد محصوریت به کارببرید و یا چند گیاه رونده برای سبز شدن دیواره بالکن در نظر بگیرید. یکی از کارهایی که به جذابیت و سبز شدن بالکن شما کمک می‌کند استفاده از دیوار سبز متناسب با فضای بالکن است، دیوار سبز علاوه بر اینکه گیاه را به بالکن شما اضافه می‌کند فضایی روی زمین اشغال نمی‌کند و فضای بازتری برای مبلمان و وسایل دیگر در نظر بگیرید.

استفاده از چوب در طراحی تراس

چوب یکی از عناصر مهم در ایجاد گرما و صمیمیت در هر فضایی است. می‌توانید برای طراحی بالکن و تراس کوچک خانه از چوب برای کف‌سازی آن،‌ پوشاندن نرده‌های بالکن و یا قسمتهایی از دیوار استفاده کنید. ترموود از مصالحی است که در برابر رطوبت و حرارت مقاوم است و می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای طراحی بالکن کوچک باشد.

رنگ در طراحی بالکن و تراس کوچک

رنگ در همه‌ی فضاهای زندگی نقش بسیار مهمی دارد، در طراحی بالکن و تراس کوچک خانه به استفاده از رنگ‌ها دقت کنید، رنگ‌های روشن باید بزرگتر به نظر رسیدن فضای بالکن می‌شوند رنگ‌های گرم و عناصر طبیعی مانند چوب باعث گرما و دنج بودن فضای بالکن می‌شوند. برای ایجاد هماهنگی رنگ‌ها به انتخاب رنگ مبلمان و کوسن و عناصر دیگر در بالکن توجه کنید.

عصرانه در بالکن کوچک خانه، نوش جان!

در صورتی که فضای بالکن آنقدر کوچک است که نمی‌توانید میز ثابتی را در آن قرار دهید می‌توانید از یک میز تاشویی که به نرده بالکن نصب می‌شود استفاده کنید. میز و صندلی‌های تاشو استفاده از بالکن و تراس کوچک را امکان‌پذیر می‌کنند.

حرف آخر:

علاوه بر موارد بیان شده در طراحی بالکن و تراس کوچک خانه، با استفاده از اجزا  خاص و زیبایی که به انها علاقه دارید مانند: استفاده از کاشی‌های رنگی، فانوس‌های دکوری، قفسه کوچکی برای کتاب، خانه‌ی کوچک حیوان خانگی‌خود و… می‌توانید از بالکن خانه نهایت استفاده رابکنید و یک بهشت کوچک در خانه خود ایجاد کنید. البته توجه کنید که مساحت کم بالکن را در نظر بگیرید و در طراحی آن بر اساس اولویت‌های خود اجزا  را جای‌گذاری کنید.