روش هایی برای زیبا سازی نمای ساختمان

نما در معماری

نمای ساختمان در واقع یک سطح انتقالی بین فضای داخلی و خارجی است که با اشکال و تراش مختلف با فضای داخل خانه ارتباط پیدا میکند.نمای هر ساختمان در شکل دهی به بافت شهری آن منطقه نقش مستقیم و موثری را اجرا میکند.اگر به نمای یک ساختمان خاص بدون در نظر گرفتن ساختمانهای اطراف آن دقت کنیم می بینیم که یکنواختی نمای شهر در مجموع از بین می رود.
نمای هر ساختمان تاثیر مستقیمی بر شهری که در ان قرار گرفته دارد و میتوان اثر آن را در بدنه خیابانها و میادین آن شهر به خوبی مشاهده کرد.تفاوت بین شهری بودن یا فردی بودن نمای ساختمان در صورتی از بین میرود که ساختمان جزئی از شهر در نظر گرفته شود و ارتباط آن با محیط اطراف خودش چند جانبه باشد.حال پس از آشنایی با نما و تاثیر آن در زندگی روزمره ما, در ادامه مقاله دلایل اصلی طراحی نما و ایجاد نما در ساختمان به صورت خلاصه برای شما بیان میکنیم.

سایت معتبر برای خرید شیشه بالکن

مزیت های استفاده از نما در ساختمان

  • زیبا و دلنشین کردن ظاهر ساختمانها و ایجاد دورنما و ساختار قابل قبول برای شهر یا محیطی که در آن ساختمان بنا شده است.
  • باعث استحکام ساختمان در مقابل شرایط نامساعد جویی مانند : سیل و زلزله باد و باران و رطوبت های خورنده و مانند آن . در کل باعث افزایش طول عمر ساختمان می شود.
  • ایجاد نوعی عایق حرارتی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در تمام فصل ها
  • از ورود آلودگی های صوتی و صداهای آزار دهنده بیرون ساختمان به فضای داخلی ساختمان ها ی اداری و مسکونی جلوگیری میگردد.

نمایه ساختمان به سه دسته تقسیم مس شود:

1.نمای سنتی

2.نماسازی با روکش های خارجی

3.نماهای شیشه ای

اصول طراحی نما

ورودی ها را می توان یکی از عناصر مهم یک نما و دکوراسیون منزل در نظر داشت. ورودی ها مکانی هستن که افراد از محل خصوصیشان به محله زندگی خود وارد می شوند.اما به خاطر شرایط اقتصادی به مکان بی اهمیتی برای سازندگان تبدیل شده است. افراط و تفریط در ورودی های ساختمانها به راحتی قابل ملاحضه است.به طوری که گاهی در بعضی ورودی ها,ورود و خروج اتومبیل ها با ورودی افراد یکی است و راه باریکی برای رفت و آمد  افراد پیاده در نظر گرفته می شود.از سوی دیگر گاهی هم آنقدر از تجملات اضافی استفاده می شود که عملکرد ساختمان را دگرگون میکند.طبقات همکف به دلیل اینکه کاملا در معرض دید هستند ازاهمیت بالایی برخوردارند.تراس ها چشم اندازهای جدیدی نسبت به فضاهای بیرونی برای ساختمانها ایجاد میکنند.لبه بام ها حد و مرز ساختمانها با آسمان است و از نظر چشمی بام انتهای نمای ساختمان است. بنابراین نباید لبه بام را بی تفاوت از دیگر قسمت های نما در آسمان رها کرد.
نمای بیرونی ساختمان ها, بخصوص نمای ساختمانهای اداری از لحاظ نورپردازی دارای اهمیت زیادی هستند.چراغ ها باید در قالب معماری نما طراحی شده باشند.اگر نمای ساختمان رو به خیابان و معابر عمومی قرار گرفته, باید بخش های پایینی نما از نورپردازی قوی تری نسبت به قسمتهای بالایی برخوردار باشد.لازم به ذکر است که این روش برای ساختمانهای مرتفع کاربرد دارد.
در کل نما در تمامی ساختمان ها یکی از مهم ترین اصل های معماری و دکوراسیون محسوب می شود.اهمیت نما در زیبایی منزل کمتر از دکوراسیون داخلی خانه نیست.اولین چیزی که هنگام ورود به ساختمان قابل دیدن است, نما و ظاهر ساختمان می باشد.میتوان گفت نمای ساختمان ها در خرید و فروش آنها نقش نسبتا مهمی را ایفا میکند و به همین دلیل است که سازندگان در ساخت نمای بیرونی ساختمان نسبت به داخل ساختمان حساسیت بیشتری نشان میدهند.

منبع: شیشه بالکن جهان نما