آشنایی با انواع سقف تراس و بالکن

امروزه به منظور جلوگیری از نفوذ آب حاصل از بارش باران و برف به داخل تراس یا بالکن از سقفی برای پوشش آن استفاده می شود که در انواع متفاوت و با مصالح متنوع طراحی و ساخته شده است. سقف تراس کارایی و بهره وری آن را بالا برده و و افراد می توانند در مواقع بارندگی نیز از این قسمت به نام قدیمی، بهار خواب خانه خود نیز استفاده کنند.

از کدام سایت برای خرید شیشه بالکن اقدام کنیم؟؟

منظور از بالکن و تراس چه چیزی می باشد

بالکن و تراس قسمت هایی از فضای بیرونی خانه های آپارتمانی و ویلایی است. بالکن را معمولا دارای دو دیوار از طرفین و یک نیم دیوار و یا نرده از قسمت جلویی آن را فرا گرفته است. تراس یا بهار خواب نیز فضایی خالی در نظر گرفته شده در جلوی درب ورودی ساختمان می باشد. این قسمت از خانه اصولا بدون  سقف ساخته می شود و اعضای ساکن در آن خانه از تراس و بالکن به عنوان فضایی برای لذت بردن از نمای حیاط یا شهر استفاده می کنند.

کارایی سقف تراس و بالکن

امروزه معماران داخلی با طراحی سقف تراس و بالکن با مصالح متنوع اعم از نورگیر سقفی و بارانگیر باعث ایجاد زیبایی و جلوه بیشتر نمای ساختمان شده اند و با پوشاندن و حفظ این فضای بیرونی چسبیده به خانه، از آن به منظور کاربردهای متنوع در روزهای بارانی و برفی نیز بهره برده اند. به این ترتیب می توان گفت که کاربرد عمده سقف بالکن و تراس به منظور زیبایی ساختمان، استفاده بیشتر از نور طبیعی خورشید و جلوگیری از نفوذ آب حاصل از بارش به این بخش از ساختمان به منظور سپری کردن اوقاتی از روز در این مکان برای بهره مندی از هوای مطلوب و استراحت و صرف چای است.

مزایای سقف تراس و بالکن

کوچک شدن متراژ خانه ها و خصوصا آپارتمانی شدن آنها باعث شده که اعضای خانواده برای دسترسی به یک فضای باز و کوچک به بالکن و تراس روی آورند و از این فضای اندک در اغلب اوقات نهایت استفاده را کرد. اصولا تراس ها و بالکن ها فاقد سقف هستند  و همین مسئله باعث می شود که این بخش از ساختمان در روزهای بارندگی مورد توجه اهالی خانه قرار نگیرند. امروزه برای پوشش این فضا و استفاده کاربردی تر از آن در فصل هایی که امکان بارش باران بیشتر است نظیر بهار و پاییز و زمستان، از بارانگیر بالکن و تراس استفاده می شود تا ضمن بهره مندی از نور خورشید و در امان ماندن از آب باران، بتوان با قرار دادن میز و صندلی در این فضای اندک، از آن به عنوان محیطی مناسب برای صرف چای یا مطالعه کتاب، گرفتن آفتاب، خشک کردن لباس ها، نگهداری گل و گیاه و … استفاده کرد.

انواع سقف تراس و بالکن

  • -سقف نورگیر حبابی تراس و بالکن
  • -سقف پلی کربنات تراس و بالکن
  • -سقف شیشه ای تراس و بالکن
  • -سقف چوبی تراس و بالکن