آنچه که باید در خصوص سقف کشسان و مزایای آن باید دانست

سقف کشسان

سقف کشسان نوعی سقف کاذب است که بصورت معلق به سقف اصلی نصب می‌شود. این نوع سقف اولین بار توسط شرکت باریسول تولید و در جهان عرضه گردید. به همین دلیل برخی ممکن است این نوع سقف‌ها را به نام سقف باریسول نیز بشناسند.

سقف کشسان یکی از اجزای دکوراسیون داخلی است که برای پوشش داخلی سقف به کار می‌رود. این سقف ها از دو جزء اصلی تشکیل شده‌اند: یک قاب ریلی که دور سقف قرار می گیرد و یک پارچه سبک میانی که کشیده شده و به قاب متصل می‌شود. همانطور که از اسمشان مشخص است، این سقف ها از خاصیت ارتجاعی خوبی برخوردارند و به راحتی پاره نمی شوند. از سیستم‌های کشسان علاوه بر سقف‌ها، برای پوشش دیوارها، پنل‌های خورشیدی شناور، نمایشگاه‌ها یا ساخت اشکال سه بعدی نیز استفاده می شود. همچنین سقف‌ کشسان را می‌توان با انواع چراغ‌ها، پنجره‌های مشبک و … مورد استفاده قرار داد.

سقف‌ کشسان گزینه بسیار خوبی برای دکوراسیون فضاهای داخلی است چراکه می‌توان آن‌ها را به راحتی، به سرعت و بدون جابه جایی یا خارج کردن وسایل موجود، نصب کرد. سقف‌های کشسان یک تکه بوده و نصب آن‌ها بدون هیچ گونه خرابی و بهم ریختگی صورت می‌پذیرد.

بیشتر: خرید شیشه بالکن از سایت جهان نما

مصالح قابل اجرا در سقف کشسان

قاب و پارچه‌ای که برای سقف کشسان مورد استفاده قرار می‌گیرند از جنس‌های مختلفی ساخته می شوند. پرکاربردترین نوع قابی که بیشتر مورد پسند معماران قرار گرفته است، قاب‌های آلومینیومی و pvc است که با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توان طرح های‌منحنی، طاق‌ها، گنبدی شکل و هر شکل دیگری را اجرا نمود. قاب‌های به کار رفته در این سقف‌ها بصورت پروفیل‌های ریلی هستند که پارچه کشسان داخل آن قرار می‌گیرد.

پارچه‌ای که در سقف کشسان به کار می‌رود معمولا از جنس pvc است. در ساخت پارچه‌های pvc بصورت 100 درصد از pvc استفاده نمی شود و درصد کمی از آن شامل مواد پلاستیکی و افزودنی‌های مجاز است. ضخامت این پارچه‌ها بسیار اندک (معمولا حداکثر 1 میلی متر) است؛ با این وجود مقاومت خوبی در برابر بارهای احتمالی دارند.

مزایای سقف کشسان

– سقف کشسان تحمل بار بالایی (نزدیک به 200 کیلوگرم در هر متر مربع) دارد.

– در برابر ضربات ناگهانی مقاوم بوده و انعطاف خوبی از خود نشان می‌دهند.

– سقف‌های کشسان، امکان طرح های خلاقانه و مدرن را فراهم می‌کنند.

– طرح و رنگ پارچه‌های به کار رفته در این سقف ها، بسیار متنوع بوده و می توان با انواع نورپردازی ها، آن‌ها را به کار برد.

– همچنین چاپ انواع تصاویر بر روی این پارچه ها امکان پذیر است. البته در صورت چاپ تصاویر، از قابلیت کشسانی آن‌ها کاسته می‌شود.

– از این سقف‌ها برای هر سطحی، هر فُرمی (عمودی، افقی، شیبدار و مورب، دایره ای، سه بعدی و …)، هر موقعیتی و در هر مکانی می توان استفاده نمود.

– نصب این سقف‌ها آسان و بدون هیچ گونه کثیفی است. از طرفی در صورت نیاز در کمترین زمان می‌توان آن‌ها را از سقف جدا کرد.

– اگر قصد تغییر مکان داشته باشید به راحتی می توانید، ریل‌ها را از سقف جدا کرده و در محل جدید نصب کنید و مجددا پارچه را در ریل ها جانمایی کنید.

– سقف‌های کشسان بعد از جدایی از سقف مجددا به حالت اولیه خود بر می‌گردند و مکررا می‌توان آن‌ها را بدون تغییر شکل ظاهری، نصب نمود.

– سقف کشسان دارای خاصیت آکوستیکی است و برای محیط‌های آکوستیک مانند محیط‌های ضبط صدا مناسب است.

– سقف‌ کشسان به نوعی عایق رطوبتی است و در برابر رطوبت مقاومت خوبی داشته و غیر قابل نفوذ می باشد و در محیط‌های با رطوبت بالا (مانند حمام) بسیار مناسب است. همچنین اکثر آن ها را می‌توان با آب شست.

– در برابر آب دریا، کلر و تعداد زیادی از گازها مانند فرمول (formol)، اتر، تری کلراتیلن و … مقاوم هستند.

– ضد گرد و غبار و آنتی باکتریال هستند. در نتیجه برای محیط‌های بهداشتی مانند اتاق‌های عمل نیز مناسب می باشند.

– در صرفه جویی انرژی بسیار تاثیر گذار می‌باشند.

– در برابر سرما و گرما (-40 تا +50) مقاوم هستند.

– این سقف‌ها از دوام بسیار خوبی برخوردار بوده و طول عمر بسیار بالایی دارند.

– سقف کشسان از مواد قابل بازیافت و غیر سمی ساخته شده و دوستدار محیط زیست است.

– این سقف‌ها بسیار ایمن می‌باشند، الکتریسته در آنها جمع نمی‌شود و در سوانحی چون زلزله یا انفجار، آسیب نمی‌بینند.

– در برابر اشعه‌های ایکس (X-ray) مقاوم هستند.

– در صورت آتش سوزی، پارچه‌های کشسان آتش نمی‌گیرند و تنها در اثر حرارت در خود جمع می‌شوند. در واقع باعث گسترش آتش سوزی نمی شوند.