آشنایی با آلاچیق

آلاچیق و سایبان از زمان های قدیم مورد استفاده مردمان قرار می گرفته است چون زندگی در گذشته انسان را ناچار به استفاده ار سایبان میکرده به همین علت بعضی اوقات از چادر یا چوب های خشک شده درختان برای ایجاد سایه و جلوگیری از نور آفتاب استفاده میکردند.

آشنایی با آلاچیق

انواع آلاچیق ها

انواع آلاچیق عبارت است از :

1.  آلاچیق های چوبی

2. سنتی

3. فلزی

4. پارچه ای

5. حصیری

6. پرگولا

7. آلاچیق های مدرن

8. آلاچیق پشت بام

9. آلاچیق پیش ساخته

آلاچیق چوبی

در زمان گذشته برای اجرای آلاچیق از چوب هایی امثال چوب کهور و بلوط بیشتر در ساخت و ساز آلاچیق استفاده میکردند چون با شرایط محیطی و اقلیمی سازگار بودند.

ولی امروزه درخواست برای برای این دو چوب کاهش یافته به دلیل نوسان قیمت و گران شدن چوب بلوط و کهور.

از نظر قیمت و کیفیت چوب ترمو مناسب است که از درخت کاج بدست می آید پس از پخت این چوب در درجه حرارت مناسب به صورتی که مانع رسیدن رطوبت تابش اشعه خورشید باشد رنگ مورد علاقه به آن زنده می‌‌شود و آماده کار می‌‌شود.

از سقف هایی که برای آلاچیق های چوبی به کار میبرند سقف چوبی مشبک است. سقف مشبک به گونه‌ای طراحی شده که از لا به لای روزنه‌های آن نور خورشید عبور می‌‌کند و احساس خوشایندی به اطراف می‌‌بخشد. که اشکال مختلفی دارد و هر کس متناسب با علاقه خود انتخاب میکند.

برای ساخت آلاچیق از انواع مختلفی چوب استفاده می کنند: 1. چوب ترمووود 2. چوب روسی 3. چوب گردو 4. چوب راش 5. چوب پلاست 6. چوب کاج 7. چوب چنار  8. چوب ملچ

مراحلی که بر روی چوب ترمو انجام می دهند

مراحلی که بر روی چوب ترمو انجام می‌شود عبارتند از:

1.  بالا بردن دما و خشک کردن چوب 

2. افزایش دمای چوب

3. ریختن آب بر روی چوب